Column Left

Τρίτη 15 Ιουλίου 2014

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Ελλάδας Νέων

«Με το δεξί» άρχισε η Εθνική Ελλάδας τις υποχρεώσεις της στη Β' φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στην Κρήτη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 70-69 της Σερβίας, στο κλειστό του Ηρακλείου και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στον 5ο όμιλο (είχε μεταφέρει 2 ήττες από την Α' φάση). Αύριο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στις 19:15.
Διαμαντάκος και Μποχωρίδης ηγήθηκαν της ελληνικής επίθεσης και τελείωσαν τον αγώνα έχοντας πετύχει από 17 πόντους («μάζεψαν» και από 7 ριμπάουντ), ενώ τους ακολούθησε σε απόδοση ο Αγραβάνης με 16. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε κάποια σημαντικά ξεσπάσματα στην επίθεση, αλλά απογοήτευσε και πάλι σε διάρκεια, ευστοχία (9/18 βολές, 5/18 τρίποντα, 23/44 δίποντα) και λάθη (15). Ωστόσο, τα επιθετικά ριμπάουντ και η κατά διαστήματα σωστή άμυνα του χάρισαν μία υπερπολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69
Η Εθνική ανέβασε στροφές στον τελευταίο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος της επίθεση τον Αγραβάνη (2 κολλητά τρίποντα) έτρεξε σερί 8-0, διαμορφώνοντας στο 33' το 61-52, ενώ με νέο τρίποντο του Σιολόγκα η διαφορά εκτοξεύτησε σε διψήφιο αριθμό (64-54 στο 36'). Ωστόσο, η ολιγωρία στην ελληνική άμυνα, τα διαδοχικά λάθη και η αστοχία (κυρίως από τη γραμμή των ελευθέρων βολών) λίγο έλειψε να στοιχίσουν στην Εθνική, η οποία μέσα σε τρία λεπτά δέχθηκε επιμέρους σκορ 3-12, με τη Σερβία να μειώνει σε απόσταση αναπνοής (67-66 στο 39'). Ο Μποχωρίδης έδωσε ανάσα από τη γραμμή της... φιλανθρωπίας (69-66), αλλά νέα αψυχολόγητα λάθη έγραψαν το 69-69 στα 20'' πριν από τη λήξη. Ο Διαμαντάκος κέρδισε νέο φάουλ από τον Σάλιτς, αλλά αξιοποίησε μόνο τη μία βολή (1/2), ο Καμπερίδης μέτρησε 0/2, αλλά ευτυχώς για την ελληνική ομάδα οι Σέρβοι είχαν χάσει κάθε επαφή με το καλάθι και μοιραία ηττήθηκαν με το τελικό 70-69.