Column Left

Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

Η Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ

ΕΤΙΚΕΤΕΣ:Μπάσκετ
Η Σερβία, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, θα βρεθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπάσκετ απέναντι στις ΗΠΑ (Κυριακή 22:00), μετά τη νίκη της στον χθεσινό προημιτελικό απέναντι στην Γαλλία με 90-85. Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, όπου η Γαλλία φάνταζε ως φαβορί, μετά την σπουδαία επικράτηση επί των Ισπανών στα προημιτελικά, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να φέρουν τη χώρα τους και πάλι ένα μετάλλιο του Μουντομπάσκετ μετά από 12 χρόνια.
Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο του ματς στις τρεις πρώτες περιόδους, όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους. Με το Μίλος Τεόντοσιτς να σε μεγάλη βραδιά στην επίθεση (24π.) και να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του, η Σερβία πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ, απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε ενέργεια και δεν έπαιξε καλή άμυνα, όπως με την Ισπανία.

Οι Γάλλοι αν και είχαν κακή απόδοση στην άμυνα, με μπροστάρη τον Μπατούμ που πέτυχε 35 πόντους κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν στο -4 (70-66), και στο τελευταία17'' στο -2 (84-82). Οι Μπογκντάνοβιτς και Κρστιτς με καθοριστικά καλάθια κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας 6-8 πόντων στα τελευταία 3 λεπτά και πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 12 (1), Μπατούμ 35 (8), Α. Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 10 (2), Πιετρούς, Γκομπέρ 4, Ντιό 13 (3), Ζελαμπάλ 2.
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 24 (5), Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Μπιέλιτσα 10, Μάρκοβιτς 11 (1), Κάλινιτς 8, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 11, Ραντούλιτσα 11.