Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

Η Έβερτον «πάγωσε» το «Άνφιλντ», «χ» στο Λονδίνο, νίκες για Τσέλσι, Γιουνάιτεντ, Σίτι

(Φωτογραφία:  Reuters )

Αθήνα
Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του βορείου Λονδίνου, μεταξύ της Αρσεναλ και της Τότεναμ στο «Εμιρείτς».
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σαντλί στο 56΄, αλλά ο Αλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν ήταν αυτός που έσωσε από ήττα τους "Κανονιέρηδες" στο 74΄.
Στον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εβερτον, καθώς έμεινε στο 1-1 στο κλασικό ντέρμπι του Μέρσεσαϊντ υπ' αριθμόν 221.
Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς κατάφερε να προηγηθεί χάρη στο γκολ του αρχηγού της, Στίβεν Τζέραρντ, στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Ανφιλντ», αλλά η Εβερτον πάλεψε και στο τελευταίο λεπτό (91') πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το εκπληκτικό τέρμα του Γιαγκιέλκα.
H αναμέτρηση είχε ένταση, δυνατές προσωπικές «μονομαχίες» και ο διαιτητής, Μάρτιν Άτκινσον, θα μπορούσε στα πρώτα δέκα λεπτά να είχε δώσει δυο πέναλτι, ένα για την Έβερτον και ένα για τη Λίβερπουλ, όμως δεν το έπραξε σε καμία από τις δυο περιπτώσεις.
Στα σημαντικά στοιχεία του αγώνα, ο τραυματισμός του Κέβιν Μιραλάς στο 31', όταν σε μία προσπάθεια για ντρίμπλα αλά... Ρονάλντο, υπέστη τράβηγμα στον δικέφαλο και αντικαταστάθηκε.
Στους υπόλοιπους αγώνες η Τσέλσι έκοψε τα... φτερά της Άστον Βίλα, που πήγε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για να δώσει συνέχεια στο εντυπωσιακό ξεκίνημά της. Οι «μπλε» του Ζοζέ Μουρίνιο νίκησαν τους «χωριάτες» εύκολα με 3-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα στο πρωτάθλημα, έχοντας ως τώρα μόνο μια ισοπαλία.

Στο κατόπι τους πάντως εξακολουθεί να βρίσκεται η Σαουθάμπτον, που νίκησε και την ΚΠΡ (2-1), ενώ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε τα εύκολα - δύσκολα αλλά έφυγε νικήτρια από την έδρα της Χαλ με 4-2, χάρις σε δύο γκολ του Τζέκο κι ενώ ο Φρανκ Λάμπαρντ βρήκε πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τέλος, κατόρθωσε να φτάσει σε δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Γουέστ Χαμ στο «Όλντ Τράφορντ», παρότι ο Γουέιν Ρούνι που πέτυχε ένα ιστορικό γκολ την άφησε με 10 παίκτες από το 60ό λεπτό αντικρίζοντας την (απευθείας) κόκκινη κάρτα.